Teški oblici srčanog udara sve češće pogađaju pripadnike mlađe populacije, a istovremeno se među mladim osobama sve češće registruje gojaznost, hipertenzija, dijabetes i hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP), upozorili su zdravstveni stručnjaci, iznoseći ove alarmantne podatke na 65. godišnjem sastanku Američkog udruženja kardiologa u Čikagu, SAD.
Rizik od nastanka kardiovaskularnih bolesti je sve češće potenciran i pozitivnom porodičnom istorijom oboljenja srca i krvnih sudova, na šta nažalost nije moguće uticati, ali zato prihvatanjem zdravih životnih navika u vezi sa ishranom, fizičkom aktivnošću i prestankom pušenja, mlade osobe mogu značajno uticati na smanjenje stope javljanja srčanog i moždanog udara, ističu stručnjaci. Stopa javljanja kardiovaskularnih bolesti kod mladih osoba je alarmantno povećana poslednjih godina, što ističe hitnost poboljšanja preventivnih aktivnosti u ovoj oblasti.
Infarkt miokarda sa ST- elevacijom (STEMI) je najčešći i istovremeno najsmrtonosniji oblik srčanog udara koji nastaje kada je od glavnih koronarnih arterija potpuno začepljena ateroslerotičnim plakom, što dovodi do prestanka cirkulacije i dovođenja krvi u srčani mišić, a rizik od smrti u ovom stanju je nažalost izuzetno visok. Pa ipak, ukoliko se simptomi srčanog udara prepoznaju na vreme, u prvih 30 minuta, STEMI može biti tretiran medikamentozno ili ugrađivanjem stenta i time smanjiti smrtnost za čak 39%, zbog čega je neophodno sprovesti organizovane zdravstveno vaspitne intervencije u najširoj populaciji stanovništva, ističu stručnjaci Američkog udruženja kardiologa (AHA). Autori studije ističu da ovo mora biti snažna poruka i apel celokupnoj javnosti i ustanovama koje se bave javnim zdravljem i aktivnostima očuvanja zdravlja i prevencije bolesti.
Do pre 10-ak godina, prosečna starost STEMI pacijenata je bila oko 64 godine života, dok se danas ovaj oblik infarkta miokarda najčešće javlja kod osoba mlađih od 60 godina, a ono što stručnjake najviše zabrinjava je povećana učestalost STEMI kod osoba mlađe životne dobi, u srednjim godinama, pa i ranije. Ključ rešenja je u prevenciji, ističu zdravstveni stručnjaci, jer prema njihovim rečima samo podizanje nivoa svesti o riziku i prihvatanje zdravih stilova života mogu smanjiti broj obolelih.
Preveo: Dejan B. Živanović, B.Sc. spec.
Pratite nas